Wyposażenie restauracji to połowa sukcesu

 

sztućceBiznes kulinarny nie jest branżą, w której każdy może odnieść sukces. Umiejętność gotowania to jedna z najważniejszych cech, które powinien choć w miarkowany sposób posiadać właściciel. Warto jednak zaznaczyć, że smaczne oraz dobrze podane potrawy to dziś nie wszystko. Społeczeństwo – nie tylko te polskie – przychodzi dziś do restauracji w dwóch celach. Pierwszy, ten najbardziej oczywisty, to chęć zaspokojenia naturalnej potrzeby człowieka, czyli głodu. Drugi cel to – choć może się do wydać nieco dziwne – zaspokojenie potrzeb głębszych, tych które szumnie nazywamy estetycznymi. Ważne jest więc nie tylko menu, ale również to jakiej czcionki użyto, by zapisać potrawy. Ważny jest nie tylko podany posiłek, ale również talerze i zastawa, na których się on znajduje. Dalsza analogia nie jest potrzebna. Istotne jest bowiem najbardziej to, że dziś sukcesywna restauracja to taka, która zaspokaja obie z wymienionych potrzeb klienta. Rodzaj restauracji nie ma znaczenia, jeśli usługi są na wysokim poziomie. Wielu przyszłych właścicieli restauracji godzinami zastanawia się, jaki rodzaj menu wybrać. Istotny jest fakt, by zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę serwowana kuchnia nie ma większego znaczenia, jeśli potrawy są przygotowywane smacznie i przez doświadczonych kucharzy. Jeśli decydujemy się na kuchnię francuską, logiczne jest to, że wybieramy do pracy specjalistę właśnie w tej dziedzinie. Najlepiej jest oczywiście wtedy, gdy właściciel także zna się na kuchni, którą serwuje. Jest to wskazane głównie dlatego, że wtedy ten ostatni może kompetentnie skontrolować to, co dzieje się w jego kuchni.

Warto również zauważyć, że wielu właścicieli sprawuje jednocześnie funkcję szefa kuchni. W takich przypadkach warto jednak zadbać o to, by inny pracownik zajął się kwestiami technicznymi, ponieważ siłą rzeczy jednej osoby nie uda się zadbać o obie rzeczy.

Wnętrze i wyposażenie powinno odzwierciedlać rodzaj kuchni

Wybranie menu jest więc ważne, ale schody zaczynają się dopiero nieco później. Klienci nie lubią przepychu, ale zbyt duży minimalizm także sprawia, że czują się nieswojo. Jak zatem odpowiednio zaaranżować wnętrze? Należy przede wszystkim kierować się wybraną kuchnią. Inny wystrój wymagany jest przecież w restauracji japońskiej, inny w tej, która serwuje polską kuchnię z danego regionu. Ważny jest nie tylko wystrój ogólny, ale również drobne szczegóły. To one znacznie wpływają na całość i efekt końcowy. Dla przykładu warto zakupić wyposażenie gastronomii i sprzęt GMPgastro, ponieważ to właśnie zastawy tej firmy cechują się oryginalnością i solidnością, a przy tym odznaczają się wysokimi względami estetycznymi.

Sztuka kulinarna coraz bardziej popularna wśród restauratorów

Dziś liczy się nie tylko smak podawanej potrawy, ale również to jak zostaje ona przedstawiona klientowi. Tak zwana sztuka kulinarna tak naprawdę znana jest od wieków. Warto sięgnąć wstecz chociażby do czasów średniowiecza, w którym potrawy przygotowywane dla królów często odznaczały się innowacyjnością i oryginalnością. Spożywanie posiłków dla wielu ludzi nie sprowadza się dziś do zaspokajania potrzeb głodu czy pragnienia. Związane jest raczej z zaspokajaniem względów estetycznych. Dlaczego tak się dzieje? Mają na to wpływ różnorodne programy telewizyjne czy magazyny lifestylowe, które promują sztukę kulinarną wśród grup konsumenckim. Wydaje się, że wspomniana promocja staje się naprawdę skuteczna, a klienci restauracji coraz częściej wymagają od podawanych posiłków czegoś więcej.

Warto zadbać o oryginalne promocje

kucharzRestauracja ma siłę przebicia wtedy, gdy posiada odpowiednie menu oraz wystrój wnętrz. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że klienta przyciągają również promocje. Co jakiś czas rabatowe kupony czy tak zwane happy hours pomogą wypromować dany punkt restauracyjny i przyniosą nowych klientów. Te ostatnie przybyły do Polski z krajów zachodnich i z powodzeniem funkcjonują w wielu polskich miastach. Promocja polega przede wszystkim na tym, że określona zniżka (na przykład 50% na napoje) funkcjonuje w określone dni i o określonych godzinach. Jeśli restauracja jest tematyczna, można zastosować również inne ciekawe promocje. Wiele osób wprowadza rabaty dla tych klientów, którzy przychodzą przebrani. Dla przykładu, jeśli restauracja serwuje kuchnię japońską, można przebrać się w kimono lub za zapaśnika sumo. Będzie to nie tylko promocja restauracji, ale także świetna zabawa dla całej rodziny. Warto jednak w takich przypadkach dokładnie określić, kiedy rabaty obowiązują oraz w jakiej ilości. Takie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej, a także na plakacie informacyjnym widocznym po wejściu do restauracji lub na zewnątrz.

Punkty gastronomiczne powinny cechować się więc estetyzmem i wyrafinowaniem. Bez względu na to, czy klient przychodzi do małego bistro czy może do eleganckiej restauracji, za każdym razem oczekuje, iż zostanie on obsłużony nie tylko smacznie, ale także z klasą. Nic więc dziwnego w tym, że dzisiejsze restauracje prześcigają się w tworzeniu coraz to oryginalniejszych aranżacji wnętrz. Należy jednak pamiętać, by przyciągnąwszy uwagę klienta wystrojem, zatrzymać go na dłużej dzięki smacznie i elegancko podanym potrawom. Te dwa elementy pozwolą dziś sukcesywnie i z powodzeniem prowadzić restaurację każdego typu. Nie ma więc znaczenia, czy będzie to kuchnia polska, włoska czy może orientalna. Miłośników konkretnego menu właściciele znajdą wszędzie. Zatrzymać ich mogą jednak tylko wtedy, gdy na obu poziomach świadczone usługi nie będą miały sobie nic poważnego do zarzucenia.  

 

Our website is protected by DMC Firewall!