Grzejniki – jak zaoszczędzić i zyskać na ogrzewaniu

 

Ogrzewanie jest dzisiaj podstawową rzeczą, o którą trzeba zadbać podczas budowy, a następnie wykończenia domu. Bez niego szczególnie w okresie jesienno-zimowym trudno komfortowo i bezpiecznie pomieszkiwać w nowym miejscu. Ważne jest przede wszystkim to, by raz a dobrze uporać się z zagadnieniami dotyczącymi ogrzewania. Warto zrobić to tak, by potem przez kilkanaście lat nie obawiać się różnego rodzaju awarii czy potencjalnych remontów. Wydaje się, że instalacja ogrzewania jest bardzo kosztowna, jednak w ostatecznym rozrachunku ani montaż, ani potem eksploatacja ogrzewania nie musi być kosztowna i skomplikowana. Wystarczy jedynie wiedzieć, z jakich opcji korzystać oraz do jakich wytycznych zastosować się w przypadku budowy domu. Choć nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że o ogrzewaniu należy myśleć już podczas układania planów architektonicznych, w rzeczywistości takie postępowanie wiele ułatwi. Nie tylko firmie budowlanej czy wykończeniowej, ale także nam samym.

 Pompy ciepła – montaż, zakup i lokalizacja

W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się dzisiaj tak zwane pompy ciepła. Te innowacyjne urządzenia grzewcze produkują ciepło, które potem zostaje rozsyłane do grzejników znajdujących się w pomieszczeniach. Najczęściej pompy umieszcza się w piwnicy, ponieważ zajmują sporo miejsca. To głównie dlatego mieszkańcy blokowisk stawiają na bardziej poręczne kotły gazowe, które instaluje się w pomieszczeniach domowych. Jeśli chodzi o montaż pomp, dziś producenci oferują naprawdę nowoczesne urządzenia łatwe zarówno w montażu, jak i eksploatacji. Warto pamiętać, by wybierać sprzęty konstruowane na przestrzeni ostatnich kilku lat, ponieważ te ostatnie w największej mierze charakteryzują się dużą jakością i solidnością wykonania.

Oszczędności – jak zyskać pieniądze bez wyrzeczeń

Wielu osobom odgórnie wydaje się, że na ogrzewanie należy przeznaczać większość wolnych środków. Okazuje się, że po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zaoszczędzić. W dużej mierze można to zrobić podczas wyjazdów. Zostawiając dom bez opieki warto przykręcić kaloryfery, ponieważ z produkowanego ciepła podczas nieobecności domowników nikt nie będzie korzystał. Nowoczesne zastosowania wprowadziły nawet opcję elektronicznego uruchamiania ogrzewania, na przykład na godzinę przed planowanym powrotem do domu. Dzięki temu wracając z pracy czy ze szkoły, a także z wakacji wchodzimy do ciepłego domu, jednocześnie zaoszczędzając. Trzeba przy tym pamiętać, że posiadając domowe zwierzę nie można całkowicie wyłączać urządzeń grzewczych. Warto jednak zakręcić te kaloryfery, które znajdują się w zamkniętych pokojach. Najczęstszym błędem popełnianym przez domowników jest otwieranie okien zimą, gdy pracują kaloryfery. Wtedy naturalnie ciepło ucieka nam o wiele szybciej, a co za tym idzie rachunki idą w górę. Jeśli chcemy wywietrzyć pokój, najpierw bezwzględnie zakręćmy więc źródło dopływu ciepła.

Kominek w domu – plusy i minusy posiadania

Sposobem na oszczędność jest także posiadanie kominka. Co jakiś czas pompa ciepła może bowiem odpocząć, a domownicy nie tylko zaoszczędzą pieniądze, ale zyskają jednocześnie przytulny i komfortowy dom. Wbrew pozorom rozpalenie w kominku wcale nie jest trudne. Najłatwiej można to zrobić przygotowując podpałkę z papierów nasmarowanych olejem. Na rynku można również dostać specjalnie przygotowane podpałki, jednak po jakimś czasie sprawni domownicy poradzą sobie doskonale także bez nich. Najczęściej kominki znajdują się w salonie (centrum domu), skąd ciepło rozchodzi się we wszystkich kierunkach.

Grzejniki – lokalizacja urządzeń grzewczych w domu

Jeśli chodzi o same grzejniki, w dużej mierze są one jedynie nośnikiem ciepła wytwarzanego przez wspomnianą wcześniej pompę ciepła czy tak zwane kotły gazowe. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez nich pomieszczenia w domu nie mogłyby zostać prawidłowo nagrzane. De facto są więc nie tylko pożądane, ale także niezbędne. Kształt oraz wielkość i ilość grzejników zależy przede wszystkim od wielkości i ukształtowania danego pomieszczenia. Dla przykładu na poddaszu grzejniki będą niższe, jeśli umieścimy je przy skośnej ścianie. Taka sytuacja jest wysoce prawdopodobna, ponieważ zazwyczaj kaloryfery umieszczamy pod oknami. Dotyczy to nie tylko poddasza, ale także innych miejsc  w domu czy mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest banalnie prosta. Chodzi po prostu o to, że przez ścianę, na której znajdują się okna przenika najwięcej zimna z zewnątrz. Grzejnik umieszczony pod oknem czy przy oknie skutecznie ociepli pomieszczenie. Na kaloryfery należy uważać w przypadku łazienek. Te często nie mają okien, dlatego siłą rzeczy jest w nich cieplej. Warto pilnować, by montowany grzejnik nie był za duży, ponieważ wtedy w łazience będzie zbyt duszno.

Wydaje się, że stosując się do odpowiednich zaleceń można szybko i solidnie zaplanować układ instalacji grzewczych w naszym domu. Mowa tutaj nie tylko o położeniu poszczególnych grzejników, ale także o wyborze urządzenia, które będzie zaopatrywało wspomniane urządzenia ciepło. Odpowiednia eksploatacja urządzeń grzewczych pozwala zaoszczędzać pieniądze bardziej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dobrym źródłem ciepła są również kominki. Stanowią one również elegancką ozdobę aranżacyjną i co jakiś czas mogą z powodzeniem zastąpić pracę pompy ciepła czy kotła gazowego. W przypadku tych ostatnich urządzeń należy dobrze wybierać produkty będąc w sklepie na zakupach. Raz kupione urządzenie powinno starczyć na wiele lat, jednak wiele osób oszczędza na sprzęcie i kupuje bardzo tanie, często niesprawdzające się na dłuższą metę produkty. Warto poświęcić nieco funduszy i nabyć za pierwszym razem dobry sprzęt, by pozbyć się ewentualnych nieprzyjemności w najbliższym czasie. Co więcej, firmy oferujące urządzenia grzewcze coraz częściej proponują klientom produkty na raty, często bez żadnego oprocentowania. Warto więc sprawdzać swoje opcje i wybrać te, które pod każdym względem są dla nas najlepsze.   

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!