Codzienna opieka nad psem

Kupno lub adopcja psa wiąże się ogromną odpowiedzialnością, której przyszły właściciel powinien być przed podjęciem ostatecznej decyzji całkowicie świadom. Obecność psa często kojarzy się z zabawami i długimi spacerami w jesienne popołudnia, jednak w rzeczywistości o zwierzaka należy także zadbać. Pupil nie jest bowiem zabawką, którą można odstawić na półkę wtedy, gdy stanie się dla nas niewygodny lub niepotrzebny. W wielu przypadkach szybka niechęć pojawiająca się w stosunku do psa wynika z tego, że właściciele tak naprawdę nigdy nie dowiedzieli się jak dobrze zadbać o swojego pupila. Warto zyskać więc przede wszystkim trochę cennych informacji, zanim podejmiemy decyzję o sprowadzeniu do domu kolejnego mieszkańca. Co warto zatem wiedzieć o podstawowej opiece nad psem? Dlaczego zakup odpowiedniej karmy jest taki ważny? Jak zadbać o to, by zwierzak czuł się bezpiecznie i cieszył się dobrą kondycją oraz zdrowiem? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania rzeczywiście mogą znacznie ułatwić sprawę, jeśli mowa o codziennej opiece nad zwierzakiem domowym. 

Przygotowania do przyjęcia psa

Nowy członek rodziny pojawiający się w domu – nawet w postaci psa – z pewnością wywołuje wśród pozostałych mieszkańców spore poruszenie. Należy mieć świadomość tego, że psy dość dobrze odczytują uczucia towarzyszące człowiekowi. Ewentualny stres czy strach może odbić się więc negatywnie na zachowaniu zwierzaka. Warto również pamiętać, że zbyt dużo gwałtownych ruchów wykonywanych podczas pierwszego spotkania także może zdenerwować psiaka. Szczególnie wtedy, gdy zwierzak pochodzi ze schroniska i w swoim życiu przeżył już dość stresów, na przykład przemoc poprzedniego właściciela. Warto zadbać o to, by pies został wprowadzony do dużego pomieszczenia, w którym domownicy znajdują się na statycznych pozycjach. Zwierzak sam powinien podejść do każdego z nich, by poznać zapach domowników oraz w razie takiej chęci dać się pogłaskać lub chociażby dotknąć. Gdy pies do nas podejdzie, możemy dla przykładu powoli wyciągnąć rękę w kierunku jego nosa. Przyjęcie psa polega jednak nie tylko na odpowiednim zachowaniu, ale także na zakupie odpowiednich elementów służących komfortowi i bezpieczeństwu psa. 

Akcesoria dla psa

Odpowiednie akcesoria pojawiające się w domu pomogą zwierzakowi poczuć się przyjemnie i bezpiecznie w nowym miejscu. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się dla przykładu legowiska dla psów (oraz między innymi dla kotów), dzięki którym pupil zyskuje kawałek przestrzeni wyłącznie dla siebie. Warto umieścić legowisko tam, gdzie przebywają również inni domownicy, na przykład koło kanapy w salonie. W ten sposób legowisko znajdzie się nieco na uboczu, ale jednocześnie nie będzie odosobniało psa od reszty świata. W kuchni powinny znaleźć się oczywiście miski na pokarm oraz wodę. Co jakiś czas pupil powinien otrzymać przysmak, których w sklepach zoologicznych jest ogromnie dużo. Warto wiedzieć, że w zależności od wieku karma kupowana dla zwierzaka powinna być inna. Małym psom kupuje się na przykład taką karmę, która zawiera substancje i witaminy dbające o szkliwo. W pierwszym miesiącach życia szczeniaka jest to bowiem bardzo ważne. Liczne przysmaki także zawierają wiele witamin. Podczas wizyty w sklepie zoologicznym warto zorientować się, które przysmaki nadają się dla naszego zwierzaka najbardziej. Ważnym elementem w opiece nad psem oprócz odżywiania staje się także pielęgnacja jego sierści.

Pielęgnacja sierści zwierzaka

Problem z wypadającą sierścią jest dla właścicieli psów bardzo uciążliwy. Szczególnie w przypadku zwierzaków długowłosych. Każdy pupil ma tendencję do linienia – czyli wypadania sierści – przynajmniej dwa razy do roku. W zależności od rasy, długości włosa czy uwarunkowań genetycznych wypadająca sierść to mniejszy lub większy problem dla domowników. Warto pamiętać, że specjalne szczotki dla psa mogą zapobiec w jakimś stopniu problematycznym włosom psa pojawiającym się w całym domu. Najlepiej czesać psiaka poza domem, ponieważ wyczesywanej sierści może być całkiem sporo. W zależności od skali problemu pies powinien poddawać się takiej czynności w regularnych odstępach czasu, na przykład raz w miesiącu. Oprócz czesania dobrym sposobem na idealną sierść (lśniącą, mocną i niewypadającą) są także regularne kąpiele. Psy zazwyczaj za nimi nie przepadają, jednak z całą pewnością w efekcie końcowym kąpiel jest dla zwierzaka zbawienna. Na rynku można już dzisiaj dostać nawet specjalne odżywki oraz szampony dla psów. Ofert warto szukać w sklepach internetowych, ponieważ tam nierzadko można natrafić na różnego rodzaju promocje. Atrakcyjne oferty dotyczą nie tylko odżywek i szamponów, ale także karmy dla zwierzaków czy wspomnianych wyżej akcesoriów. 

Codzienna opieka nad psem to nie tylko wychodzenie na spacer czy dbanie o to, by pupil miał w miskach jedzenie i wodę. Co jakiś czas należy zadbać również o to, by pies był zadbany, a jego futro zdrowe i lśniące. Nie należy zapominać także o szczepieniach i kontrolnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!