Instalacje elektryczne

W dobie dwudziestego pierwszego wieku każdy mniej lub bardziej nowoczesny budynek posiada sprawną instalację elektryczną. Ta ostatnia bardzo wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo osób przebywających w danych pomieszczeniach. Jak się okazuje wyjaśnienie dość enigmatycznego pojęcia jakim jest 'instalacja elektryczna' tylko na pozór wydaje się trudne. W rzeczywistości jest to po prostu układ przewodów oraz odpowiedni sprzęt instalacyjny. Wymienione elementy razem są odpowiedzialne za to, by dostarczać energię elektryczną. Instalacje elektryczne zakładamy dzisiaj w budynkach mieszkalnych, nowoczesnych biurowcach czy obiektach handlowo-usługowych. Warto wiedzieć także, że te ostatnie możemy podzielić na przykład ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników czy w zależności od czasu użytkowania. W ostatnim czasie popularnością zaczęły cieszyć się tak zwane instalacje inteligentne, które przerabiane są ze zwykłych instalacji elektrycznych. Czym są te ostatnie? Z czego składa się standardowa instalacja elektryczna? Do czego służy bednarka ocynkowana? Odpowiedzi na te pytania okazują się nie tylko potrzebne, ale również bardzo interesujące.

Instalacja elektryczna w pomieszczeniach mieszkalnych

Każda instalacja wykorzystywana w domach i mieszkaniach musi składać się z kilku ważnych, podstawowych elementów. Takich jak chociażby złącze i przyłącze kablowe. Ponadto, instalacja wymaga również posiadania tablicy rozdzielczej. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za łączenie, rozdział oraz przerywanie obwodów elektrycznych. Inne elementy składające się na mieszkaniową instalację elektryczną to piony i linie zasilające, optymalna liczba obowdów (w zależności od potrzeb liczba może się zmieniać) oraz  tak zwana instalacja odbiorcza.

Warto mieć świadomość tego, że nowoczesne instalacje elektryczne posiadają również rezerwowe źródła energii elektrycznej. Są to między innymi baterie akumulatorowe czy zespoły prądotwórcze. W przypadku wyłączenia lub zaniku zwykłej instalacji, uruchamia się w niektórych budynkach zasilacz UPS. Jest to zasilacz awaryjny zwany również zasilaczem bezprzerwowym. Sam skrótowiec UPS pochodzi z języka angielskiego i oznacza Nieprzerywalne Zasilanie Energią (ang. Uninterruptible Power Supply). W zależności od zastosowanego zasilacza UPS, system może podtrzymywać napięcie nawet kilkadziesiąt godzin. Minimalny czas działania zasilacza to z kolei kilka minut. 

Bednarka ocynkowana

W kontekście instalacji elektrycznych z pewnością warto wspomnieć o tak zwanej bednarce ocynkowanej wykorzystywanej przy tworzeniu określonych instalacji. Jak się okazuje, bednarka ocynkowana to po prostu taśma wyróżniająca się przede wszystkim materiałem, z którego została wykonana. Wspomniane taśmy tworzy się zatem ze stali i wykorzystuje w instalacjach elektrycznych na przykład jako uziemienie. Ciekawostką jest fakt, iż współcześnie bednarki pokrywa się dodatkowo cynkiem. Zewnętrzna warstwa tego materiału zabezpiecza taśmę przed ewentualną korozją. 

Wykorzystanie bednarki ocynkowanej okazuje się bardzo szerokie oraz zróżnicowane. Taśma wykonana ze stali sprawdza się między innymi jako:

 • przewody uziemiające,
 • przewody ochronne,
 • element ochrony przeciwporażeniowej,
 • element ochrony odgromowej,szyny wyrównawcze główne.

Stalowa taśma wykorzystywana jest przede wszystkim w przestrzeniach budowlanycyh. Producenci oferujący bednarki na sprzedaż proponują klientom bardzo różne wymiary tej ostatniej. Niektóre firmy tworzą taśmy na specjalne zamówienie klienta. Zazwyczaj koszt takiej produkcji jest jednak nieco większy. Wszystkie bednarki ocynkowane powinny być zgodne z wymaganymi normami. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, czy zakupiony towar rzeczywiście spełnia optymalne standardy określane przez państwo oraz Unię Europejską.

Systemy inteligentne w domach i biurach

Instalacje elektryczne mogą być dzisiaj konstruowane tak, by maksymalnie ułatwiać życie mieszkańcom domów czy pracownikom biur. Tak zwane systemy inteligentne pozwalają również zaoszczędzić na rachunkach. Nowoczesne instalacje wymagają mniejszego zużycia energii, co w efekcie przekłada się na standard życia. Systemy inteligentne pozwalają między innymi:

 • sterować oświetleniem wewnętrznym,
 • sterować oświetleniem zewnętrznym,
 • sterować żaluzjami bądź roletowami,
 • uruchomić alarm,
 • kontrolować instalację elektryczną przez system GPS,
 • sterować ogrzewaniem,
 • kontrolować zamykanie drzwi i okien,
 • otwierać i zamykać bramę wjazdową,
 • otwierać i zamykać drzwi garażowe.

Wymienione funkcje inteligentynch instalacji to jedynie najpopularniejsze przykłady wykorzystywane przez mieszkańców. Jak się okazuje możliwości jest o wiele więcej. Wygodne i jednocześnie funkcjonalne operowanie systemem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Za kilka lat inteligentne instalacje w domach, mieszkaniach oraz biurach z pewnością staną się standardem. Być może będą również bardziej innowacyjne i funkcjonalne niż dotychczas. Wszystko na to wskazuje, ponieważ prace i eksperymenty nad unowocześnianiem kolejnych systemów nie mają końca.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!