Jak zadbać o wyposażenie łazienki?

 

armatura łazienkowaŁazienki należą do tego rodzaju pomieszczeń, które są przez nas remontowane raz na kilka a czasami nawet raz na kilkanaście lat, dlatego też niezwykle trudno wybrać materiały wykończeniowe oraz płytki ceramiczne, które byłyby na tyle uniwersalne, że sprawdzałyby się doskonale niezależnie od upływającego czasu oraz nieustannie zmieniających się trendów. Propozycji nowych wzorów, formatów oraz kolorystyki jest tak wiele, ze czasami możemy czuć się przytłoczeni ich nadmiarem lub też zbyt szybko ulegać modzie na określone motywy dekoracyjne czy też styl. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakim charakterze utrzymane są pozostałe pomieszczenia, które mamy do dyspozycji. Zawsze dobrze jest dbać o harmonię i spójność całości, dlatego też jeżeli całe nasze mieszkanie utrzymane jest w stylu japońskim, barokowa łazienka może wyglądać nieco zaskakująco i w ostateczności słabo komponować się z ogólnym zarysem całości. Wiadomo oczywiście, ze wybór materiałów jest w pełni uzależniony od naszego gustu oraz oczekiwań, jednak dobrze jest pilnować, aby nasze mieszkanie było miejscem, w którym będziemy miło spędzać czas. Łazienki z założenia są pomieszczeniami, w których się relaksujemy, dbamy o higienę i odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, dlatego też nastrój, który w nich stworzymy będzie wpływał pozytywnie albo destrukcyjnie na nasze samopoczucie. Dobrze jest wykorzystać możliwości, które daje nam koło barw i jego podział na kolory ciepłe i zimne, dzięki czemu będziemy w stanie zręcznie manipulować optyką wnętrza, czyli dowolnie powiększać je lub zmniejszać w zależności od potrzeb. Przyjęło się już, że jasne kolory powiększają całość, a ciemne pomniejszają, dlatego też dobrze sprawdźmy jakie możliwości aranżacyjne daje nam nasza łazienka i dopiero później przystępujmy do poszukiwania płytek idealnych.

Łazienki kojarzą się w pierwszej kolejności z wodą oraz wszystkim tym, co naturalne, dlatego też najlepiej sprawdzają się w nich odcienie zieleni oraz błękitu, a także wszelkiego rodzaju barwy spotykane na co dzień w środowisku naturalnym, czyli brązy oraz beże. Czasami, w obawie o to, że stworzona przez nas łazienka będzie nudna i monochromatyczna, wprowadzamy nietypowe rozwiązania w postaci oryginalnych wstawek, dekorów lub krzykliwych barw, które oczywiście mogą być skuteczne w przełamywaniu prostoty zagospodarowanych powierzchni, najczęściej jednak szybko ulegają przedawnieniu. W takiej sytuacji coś, co było wyznacznikiem elegancji naszej łazienki może stać się kiczowate po kilkunastu miesiącach, jeżeli więc nie mamy zamiaru remontować pomieszczenia co kilka sezonów, rozsądniej będzie wyczarować w przestrzeni łazienki bazę pod ewentualne dodatki. Postawienie na ponadczasowość i klasykę jest zawsze strzałem w dziesiątkę, ponieważ monochromatyczne wnętrze bez trudu możemy odmienić za pośrednictwem ręczników w intensywnym kolorze, kubków na szczoteczki do zębów czy oryginalne mydelniczki. Drobne korekty są zawsze tańsze i bardziej opłacalne, dlatego też kiedy nasz budżet jest ograniczony i musimy traktować remont łazienki jak długoterminową inwestycję, lepiej będzie wykorzystać materiały, które nie prędko wyjdą z mody. Wiadomo, że nie oznacza to wcale stawiania sobie jakichkolwiek ograniczeń, ponieważ z powodzeniem możemy czerpać inspiracje z pomysłów producentów oraz architektów, przyglądać się propozycjom aranżacji, zestawiania ze sobą kolorów czy wprowadzania motywów kwiatowych do prostych wnętrz, jeżeli jednak zależy nam przełamaniu klasycznych barw rysem nowoczesnym, dobrze by było zainwestować w płytki ceramiczne albo płytki gresowe w większych formatach. Obawiamy się czasami płytek wielkości 50x50 czy 60x60 centymetrów, ponieważ zakładamy, że duże formaty przeznaczone są na podłogi i ściany dużych łazienek, prawda jest jednak taka, że tego typu elementy są wprost wymarzone do optycznego powiększania małej łazienki. Nie musimy więc stawiać sobie jakichkolwiek ograniczeń i barier, tylko czerpać pełnymi garściami z innowacyjnych rozwiązań oraz nowości pojawiających się w materiałach wykończeniowych.

wyposażenie łazienkiStylowa łazienka to przede wszystkim taka, w której jesteśmy w stanie się relaksować i odpoczywać, dlatego też starajmy się precyzyjnie rozplanować przestrzeń starając się też dbać o to, aby całość była przestronna i mało przytłaczająca. Im więcej mebli i bibelotów, tym gorzej, dlatego też niezależnie od powierzchni użytkowej, którą dysponujemy, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby postępować ściśle według wcześniej ustalonego planu. Mamy tendencję do wybierania do małych łazienek miniaturek umywalek, wanien czy mebli, co nie sprawia wcale, że wnętrze będzie wydawało się większe, ale wręcz przeciwnie – optycznie będzie jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Do małej łazienki wybierajmy armaturę standardowej wielkości, starajmy się jednak, aby nasze umywalki czy szafki były podwieszane i nie dotykały podłogi. Im mniej przedmiotów będzie się na niej znajdować, tym lepiej, dlatego też za każdym razem stawiajmy na funkcjonalność oraz maksymalną ergonomię wnętrza. Duże łazienki dają nam oczywiście trochę większe pole manewru, jednak nie oznacza to wcale, ze ich wyposażanie nie będzie nam sprawiało trudności. Problematyczność polega bowiem na takim dopasowaniu do siebie armatury oraz płytek, żeby w łazience nie było wrażenia bałaganu przy jednoczesnym prawidłowym zagospodarowaniu całości. Najlepszym rozwiązaniem w takim miejscu będzie wykorzystanie atutów wielobarwnych płytek ceramicznych, takich jak te znajdujące się na stronie http://www.plytki-lazienkowe.com/. Możemy więc postawić na duże wzory, ciemniejsze kolory lub wręcz przeciwnie – wybrać płytki mozaikowe, które będą skutecznie zmniejszać całość. Spośród dostępnych mebli oraz wanien, kabin prysznicowych czy umywalek, wybierajmy więc takie, które będą swobodnie stały na ziemi. Wanna może mieć nóżki, podobnie zresztą jak umywalka. Odpowiednie selekcjonowanie materiałów proponowanych nam przez producentów może okazać się kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia i sprawić, że nasze łazienki będą pomieszczeniami,w których z radością będziemy się relaksować i dbać o higienę.

 

Our website is protected by DMC Firewall!