Dlaczego wyceny są procesem skomplikowanym?

 

domy jednorodzinneCzy sporządzanie wyceny własnego mieszkania czy domu ma dzisiaj sens? W czasie, kiedy rynek kredytowy i nieruchomościowy przeżywa totalne oblężenie, a wiele osób szuka swojego własnego miejsca na ziemi, wydaje się, że współpraca z rzeczoznawcą majątkowym jest niezbędna. Do czego jednak możemy wykorzystać operat szacunkowy? O ile nie zamierzamy wystawić swojego lokalu na sprzedaż, ale zależy nam na poznaniu faktycznej wartości naszego mieszkania, wyceny mogą pomóc nam na zorientowaniu się, jakim majątkiem tak naprawdę dysponujemy. Własnościowe mieszkanie czy też dom, stanowi cenny nabytek, który może być sprzedany, wynajęty czy też podarowany na skutek spadku i darowizny, dobrze więc wiedzieć jakie decyzje możemy w związku z tym podejmować. Kontakt z rzeczoznawcą majątkowym jest jednak obwarowany prawnie, dlatego też możemy podejrzewać, że prędzej czy później każdy z nas będzie musiał skorzystać z usług profesjonalisty.

Wyceny są jednak niezbędne do uczciwego postępowania względem wszelkiego rodzaju urzędów i instytucji państwowych, mogą stanowić też zabezpieczenie dla nas samych – na przykład w trakcie zwierania transakcji kupna – sprzedaży. Trudno zakładać, że nasz potencjalny klient będzie chciał kupić nasze mieszkanie za cenę, którą sami sobie ustaliliśmy. Podobnie my, będziemy chcieli sprzedać mieszkanie po takiej cenie, jaką faktycznie posiada. Wyceny są więc dzisiaj podstawą w uczciwym postępowaniu, mogą się jednak znacznie od siebie różnić, nie tylko w czasie, ale i w odniesieniu do pozostałych, podobnych pod względem wizualnym czy techniczny, nieruchomości. Każdy obiekt, bez względu na to czy będzie to własnościowy dom, niewielkie mieszkanie czy też lokal komercyjny, musi być analizowany w sposób indywidualny, trudno więc zakładać, że rzeczoznawca majątkowy będzie się posługiwał szablonem, „przykładanym” do każdej nieruchomości. Oczywiście możemy wyznaczyć kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt podstawowych czynników, które będą elementami, na które w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, warto jednak pamiętać, że wszystkie czynniki wchodzą ze sobą w interakcje, tworząc czasami całe skomplikowane konfiguracje, które w jednym przypadku mogą działać na korzyść mieszkania, w innym z kolei nie.

Na co więc patrzy rzeczoznawca podczas sporządzania wyceny? Przede wszystkim na lokalizację naszego majątku. Jeżeli będziemy dysponować własnym mieszkaniem, niezwykle istotne będzie to czy mieszkanie znajduje się na piętrze domku jednorodzinnego na wsi, czy też w nowoczesnym wieżowcu w mieście. Zresztą, ceny mogą różnić się nawet w obrębie samego miasta, ponieważ jedne dzielnice są bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, a inne nie. Wyceny będą się też różnić pod względem tego czy nieruchomości mają być przeznaczone na użytek prywatny, czy komercyjny, ponieważ lokale biurowe mają większą wartość, kiedy zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta, natomiast już taka lokalizacja – co może wydawać się trochę nieoczywiste – będzie niekorzystna dla mieszkań rodzinnych. Hałas, ciągły ruch, obecność ciągów komunikacyjnych oraz rozległych biurowców wcale nie muszą być miejscem idealnym do założenia rodziny. Jak więc widać nawet w kontekście jednego czynnika możemy mieć szereg dodatkowych aspektów, które trzeba brać pod uwagę. Rzeczoznawca posada rozległą wiedzę z zakresu rynku nieruchomości, posiada też wszelkie narzędzia niezbędne do pozyskiwania aktualnych i wiarygodnych informacji, dlatego też przed przystąpieniem do sporządzania operatu szacunkowego stanowiącego jego indywidualną opinię na temat wycenianego mieszkania, będzie musiał oprzeć swoje obliczenia o precyzyjne dane z analiz rynkowych, dokumentacji, ksiąg wieczystych oraz wiedzy dotyczącej transakcji kupna-sprzedaży obejmujących mieszkania o podobnych parametrach, zawartych w niedawnym czasie i w najbliższej okolicy.

Rzeczoznawca podczas wizji lokalnej patrzy na każdy szczegół, dlatego też decydujące mogą być nie tylko przestarzałe instalacje, czy niefunkcjonalny układ pomieszczeń, ale także rozkład okien, dlatego też warto liczyć się z tym, że mieszkanie, które uważaliśmy za bezcenne i z którym związaliśmy się wieloma wspomnieniami, nie będzie posiadało wartości, którą sobie założyliśmy czy też którą przewidywaliśmy. Wyceny mieszkań są procesem żmudnym i skomplikowanym, dlatego też współpraca z profesjonalistą wydaje się być dzisiaj całkowicie oczywista. Na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ można znaleźć informacje, jak wspomniana współpraca wygląda. Oprócz tego witryna zawiera cenne informacje na temat tego, czym - już szczegółowo - zajmują się rzeczoznawcy oraz firmy wyceniające. Są to wiadomości nie tylko ważne, ale także całkiem interesujące.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!