Pracodawca dla pracowników

system żarówekZakładając firmę musimy liczyć się z tym, że sami nie podołamy wszystkim obowiązkom, które na nas spadną. Prędzej czy później decydujemy się więc na zatrudnienie pracowników. Chcemy, by byli oni dla nas jak najbardziej wydajni. Aby tak się stało, należy stworzyć z nimi przede wszystkim efektywne stanowisko pracy. Co w ogóle kryje się pod pojęciem „efektywne stanowisko pracy”? Nie da się łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Bowiem na efektywne stanowisko pracy wpływa wiele istotnych czynników. Kilka najważniejszych spróbujemy tutaj wyłożyć. Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany identyfikować i rozwiązywać problemy, które przeszkadzają wykonywać jego pracownikom pracę. Nie można bagatelizować spraw, z którymi przychodzą do nas pracownicy. Problemy, o których wspomnieliśmy to między innymi złe warunki miejsca, w którym pracownik realizuje powierzone mu zadania. Rozpatrzmy problem na przykładzie pracownika biurowego. Zauważmy, że taka osoba powinna mieć odpowiednie warunki pracy już w momencie jej podjęcia. Jakie to warunki? Po pierwsze – odpowiednie stanowisko pracy. Pracownik biurowy większą część etatu spędza za biurkiem. Powinien więc posiadać wyposażenie, które nie będzie wpływało na jego zdrowie – na przykład przystosowane do pracy siedzącej krzesło. Po drugie – bardzo istotne jest oświetlenie pokoju.

 

Okna w biurze powinny przepuszczać odpowiednią ilość światła naturalnego, a po zachodzie słońca sztuczne oświetlenie wewnętrzne powinno w zupełności to światło zastępować. Wreszcie po trzecie – pracownicy powinni mieć zapewnione stałe przerwy, podczas których zregenerują swoje siły.

Kompetentny pracownik to podstawa

Efektywne stanowisko pracy tworzy nie tylko pracodawca. Wiele zależy także od samego pracownika. Przy rekrutacji należy upewnić się, że nowy pracownik posiada wymagane kwalifikacje. Brak przystosowania zawodowego wiąże się z brakiem przydatności a co za tym idzie, efektywne stanowisko pracy nie może powstać. Aby zapobiec takiej sytuacji, najczęściej należy poprosić o referencje i życiorys, z którego dowiemy się niezbędnych informacji o naszym kandydacie. Można także zatrudnić pracownika na okres próbny. Sprawdzimy wtedy, czy podoła stawianym mu wyzwaniom. Dopiero po upływie okresu próbnego zadecydujemy, czy zaproponować mu umowę na pełny etat.

Poszerzanie horyzontów

Gdy zatrudnimy już właściwego człowieka pamiętajmy, że efektywność stanowiska pracy ulega zmianie. Środowisko pracy zazwyczaj stale się rozwija. W różnych zawodach pojawiają się nowe rozwiązania, często bardziej innowacyjne i o wiele prostsze w realizacji. Dlatego też warto organizować dla pracowników różnego rodzaju kursy doszkalające i wyjazdy grupowe, na których niewątpliwie poszerzą swoją wiedzę i zdobędą cenne informacje pozwalające zwiększyć efektywność stanowiska pracy. W przeciwnym razie, w naszej firmie nastąpi przestój, a klienci będą woleli udać się do przedsiębiorstwa, w którym dba się o poszerzanie horyzontów wśród pracowników swojej firmy.

Our website is protected by DMC Firewall!