Czego pilnować kupując nowe mieszkania?

panorama miastaPrzygotowując się do zakupu mieszkania zwykle zwracamy uwagę na kwestie finansowe, pilnując, aby wartość lokalu nie przekroczyła planowanego przez nas budżetu i żeby całość była w miarę atrakcyjna, chociaż oferty pośredników biur nieruchomości oraz samych deweloperów kuszą nas idealnie przystrzyżonymi trawnikami, przestronnymi tarasami i w pełni komfortowymi mieszkaniami. Propozycji jest mnóstwo, dlatego też niejednokrotnie możemy czuć się przytłoczeni nadmiarem informacji i dojść do momentu, w którym nie będziemy już wiedzieć na co zwracać uwagę, a co pominąć.

Podczas selekcji mieszkania w pierwszej kolejności powinniśmy pilnować, aby wytypowany przez nas lokal był w pełni dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań, a także, żeby osiedla, na którym będzie się znajdował było w miejscu, z którego sprawnie dotrzemy do pracy, szkoły czy też wszystkich najważniejszych obiektów użyteczności publicznej, jakimi są chociażby przedszkola czy przychodnie lekarskie. Nawet najdoskonalsze i najlepiej strzeżone osiedle nie spełni swojej roli, kiedy wokół nie będzie ani jednego sklepu a my sami będziemy czuć się całkowicie odcięci od świata. Lokalizacja jest pierwszym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, ponieważ wiele inwestycji deweloperskich znajduje się w różnych lokalizacjach. Część z nich będzie dotyczyć obiektów mieszczących się na obrzeżach miasta, część z kolei będzie budowana w ścisłym centrum, co bez wątpienia będzie miało wpływ nie tylko na koszty związane z zakupem, ale także komfortem życia. W przypadku dużych miast, takich jak chociażby Warszawa czy Wrocław, najciekawsze inwestycje zlokalizowane są na miejskich obrzeżach, przez co wielu mieszkańców ma możliwość połączenia w jedną spójną całość chęci mieszkania z dala od miejskiego zgiełku oraz konieczności sprawnego dostania się do pracy, najczęściej powiązanej z koniecznością uczestniczenia w miejskim życiu. Najrozsądniejsze jest zawsze wybieranie mieszkań na osiedlach, które są już zrealizowane, przede wszystkim dlatego, że nowe mieszkania zlokalizowane w osiedlach, które dostępne są jedynie na wizualizacjach, jest niezwykle ryzykowne.

mieszkanie

Idealny projekt może być nieadekwatny do sytuacji zastanej, przede wszystkim dlatego, że w wielu przypadkach przykładowy park ze zdjęcia będzie nim dopiero za kilka czy nawet kilkanaście lat, kiedy wyrosną posadzone drzewa. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na samego dewelopera oraz jakość realizowanych przez niego inwestycji, ponieważ może się okazać, że osoba, którą wybieramy jest nieuczciwa czy niesłowna. Deweloper powinien udostępnić nam wgląd do ksiąg wieczystych oraz dostarczyć nam prospekty informacyjne, w których moglibyśmy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu w atrakcyjnej okolicy, dobrze zainteresować się dodatkowo tym, jakie inwestycje są planowane w bezpośredniej okolicy wybranego przez nas osiedla. Nowe mieszkania mają to do siebie, że wszystkie okoliczne inwestycje powstają wokół nich sukcesywnie. Może się więc okazać, że spokojna okolica z czasem będzie dynamiczną dzielnicą, w której nie będzie mowy o spokojnym wyjściu na balkon czy bieganiu po gęstym lesie. Wiele osób boi się pytać, czując niejednokrotnie skrępowanie, pamiętajmy jednak, że podpisując umowę decydujemy o własnym losie, zaciągając nierzadko bardzo wysokie kredyty, które spłacamy następnie przez kilkadziesiąt lat. Dobrze by więc było, gdyby lokal, który wybierzemy w pełni spełniał nasze oczekiwania i nie wiązał nas z miejscem, w którym nie da się mieszkać ze względu na liczne niedociągnięcia czy też niesolidność ze strony dewelopera. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zasadności niektórych paragrafów w umowie, możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty lub nawet wstrzymać się z zakupem lokalu. Wybierając nowe mieszkania możemy przebierać w ofertach najróżniejszych deweloperów i najróżniejszych osiedli, dlatego też warto czasami poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw”. Zaciągając kredyt hipoteczny powinniśmy wiedzieć też jakie są jego warunki ustalone przez sam bank, ponieważ w niektórych przypadkach kupując mieszkanie w obiekcie, który jeszcze nie powstał, raty kredytu będą nam wypłacane sukcesywnie i adekwatnie do postępu prac. W niektórych przypadkach nowe mieszkania oddawane są mieszkańcom w stanie deweloperskim, który wymaga dokończenia montażu instalacji oraz całkowitego wyremontowania lokalu, co w wielu przypadkach może stanowić dodatkowe obciążenie dla rodzinnego budżetu.

 

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!